середа, 29 вересня 2010 р.

Розумна "посудомийка"


Знаєте, скільки часу йде на щоденне миття посуду в родині із трьох людей? Якщо вірити моїй сусідці, то ніяк не менше ста років.

Офіційна статистика видає трохи іншу цифру: за рік "намивається" близько двох тижнів. Чи не краще витратити цей час на повноцінний відпочинок, наприклад на морі або гірськолижному курорті?
Тим більше, що всю роботу зі змісту в чистоті посуду на себе обере посудомийна машина.
Патент на першу у світі посудомийну машину одержав американець Джоул Хоугтон. Це була дерев'яна ручна конструкція, у якій колесо, що оберталося, оббризкувало водою посуд. Ефективність техніки обговорювати не доводиться, але, безсумнівно, це був важливий крок на шляху до скасування кухонного поневолення жінок. А вже в 1880 році Бенджамин Хове представив на суд удосконалену конструкцію - також механічну. Щоб добитися результату доводилося інтенсивно обертати рукоятку агрегату.
Сьогодні характеристики будь-якої техніки прямо пов'язані з мінімізацією витрат: електроенергії, води й часу. Передові технології дозволяють випускати посудомийні машини, здатні вимити до 14 комплектів посуду в 12-13 літрах води. Навіть у самої дбайливої господарки не вийде так ощадливо витрачати воду при митті руками. Крім того, сучасні конструкції миють дуже якісно, дбайливо й практично безшумно.
По-перше, та сама порція води використовується повторно, пройшовши попереднє очищення у фільтрі. По-друге, завдяки йонообменнику вода, що надходить, стає більш м'якою, що підвищує її миючі здатності. Заощадити електроенергію можна за рахунок раціонально розташованого теплообмінника: він у вигляді плоского бачка розміщається під машиною.

Частково холодна вода підігрівається в ньому від порції гарячої води, спущеної після фільтрації. Крім цього, у багатьох машинах теплообмінник призначений для сушіння посуду ( за принципом конденсації) без додаткового використання електроенергії. У результаті, витрати електрики на роботу приладу, розрахованого на 12-14 комплектів столового посуду не перевищують 1,3-1,4 кВт/год.

А ще розумна посудомийна техніка здатна автоматично визначати обсяг завантаження й ступінь забруднення посуду, а виходячи із цього, вибирати найбільш рентабельну програму миття.

На українському ринку присутні посудомийні машини, що повністю відповідають нашим державним стандартам і відповідні до вітчизняних умов провідних фірм.

Підлогові посудомийні машини можуть бути із шириною 60 см (на 12-14 персон) і 45 см (на 8-9 персон). Як правило, у родині з 4 людей, при щоденнім готуванні потрібно самий об'ємний варіант, який включається один раз і в стані помити не тільки тарілки, чашки, ложки й виделки, але й каструлі зі сковорідками.

Крім того, підлогові типи машин діляться на окремостоячі, що вбудовуються й повновстоювані. Перші дають можливість любуватися на них з усіх боків, другі демонструють себе тільки з боку дверцят. А треті - самі потайливі повністю заховані від очей людських за меблевим фронтом. Для повноцінної роботи посудомийної машини потрібні: мийний засіб (буває рідким, у вигляді порошку або таблеток), ополіскувач (дозволяє блищати посуду без витирання) сіль, що й регенерує (необхідна для відновлення робочого стану йонообмінника).

По ціновому факторі посудомийки розділяють на три групи.
До самих доступних можна віднести такі торговельні марки, як Whirpool, Zanussi, Ariston, Gorenje. На більш високому якісно-ціновому щаблі стоять Bosh, Siemens, Electrolux. І, мабуть, вищий пілотаж при роботі з посудом покажуть відомі бренди: Miele, AEG, De Dietrich і Kuppersbusch. Ціновий розкид на цю автоматичну техніку досить широкий: від $250-300 (дешеві компактні) $1000 -1800 (об'ємні повновстроювані).

Практично всі посудомийні машини оснащені функцією попередньої мийки. Фактично це замочування посуду. Справа в тому, що запускати не до кінця завантажену машину - не вигідно. Тому краще змочити частину брудного посуду, щоб залишки їжі не присихали до неї, а режим миття відкласти, поки не набереться достатній обсяг ( протягом дня).

Опція, що визначає рівень забруднення й кількості предметів, досить дорога, тому в якості її альтернативи використовується режим роботи, називаний "половинне завантаження". Застосовується даний режим тільки при митті столових предметів на верхньому ярусі: сюди, як правило, містяться тарілки, блюдця, чашки, склянки.

Функцією відкладеного старту також постачена основна кількість моделей. Завдяки вбудованому таймеру миття посуду почнеться в призначений час. Для багатьох районів, де електроенергія в нічний час коштує дешевше, це дуже вигідно. Та й потім приємно прокинутися ранком і замість гори посуду, що залишився після вечері побачити чисто вимиті чашечки й тарілочки.

Що стосується рівня шуму, то в останніх поколіннях машин цьому критерію приділяється особлива увага. 43 db - уже не рідкість, а це звичайна домашня гучність. Поруч із такою включеною машиною можна тихо розмовляти. Гарні звукоізолюючі властивості досягаються за рахунок використання шумоподавляючих матеріалів і раціонального розміщення всіх функціональних вузлів.
У невеликих кухнях підлогову посудомийну машину найчастіше просто нікуди поставити. Тому тут доречно скористатися компактною моделлю. У середньому її розмір зрівняємо з кубиком, обсягом 50 куб. см (майже, як микрохвильовка). Так що вона цілком може розміститися прямо на стільниці або в кухонній шафці. Існує два типи таких міні-помічниць: "функціональний" і "комфорт". Машинки першого типу - більш дешеві - як правило мають 2-3 основних режими, механічне керування, низький клас енергоспоживання. Другий тип - ускладнений і більш дорогий варіант - здатний відмивати сильнозабруднені каструлі й сковороди, а також наділений функцією делікатної мийки - для виробів зі скла. Таймер відкладеного старту є в обох типах.

Однак, до недоліків таких машин можна віднести невелику завантажувальну камеру, розраховану на родину з 2-3 ( 4-х із труднощами) людей. Тому якщо до вас прийдуть гості, то доведеться озброюватися губкою й одягати фартух.

Найчастіше потенційного покупця бентежить, що посудомийна машина працює від 1 до двох годин, а то й довше ( при митті сильнозабруднених предметів). Видалося б руками теж саме можна вимити набагато швидше. Однак, такий підхід явно не відрізняється далекоглядністю.

По-перше, якщо говорити про якість миття, то ручний варіант, безумовно, поступається. Людина не може довгостроково мити посуд при температурі 60-70 градусів, він обварить руки. Крім того, від тривалого контакту з миючою рідиною шкіра сохне й тріскається. А усередині посудомийки, завдяки такій системі миття гинуть усі мікроби й предмети одержують первозданний блиск.

По-друге, виробники посудомийних машин не ставили перед собою завдання - збільшити швидкість миття посуду. Увага конструкторів концентрується на куди більш важливих питаннях: позбавити людину від неприємної роботи. Тепер її за вас виконує техніка. А ви в цей час можете відпочивати або займатися улюбленою справою.

Незважаючи на те, що посудомийна машина проробляє за нас саму неприємну роботу, не всякий посуд витримає її миття. У принципі в інструкції кожної машини даний перелік виробів, які не рекомендується мити в посудомийці. В основному це стосується предметів, зроблених з таких матеріалів як кришталь, пластик, дерево, порцеляна, посріблені й позолочені прилади. Через тривалу обробку миючим розчином і високою температурою, кришталь може потемніти, пластик деформуватися, дерево розтріснутися, а з порцеляни швидше злізе нанесений малюнок, на покриттях з дорогоцінних металів, як правило, з'являються плями або ж вони темніють.

Але, як правило, у щоденнім житті ми не використовуємо дорогих тендітних сервізів, а ставимо на стіл звичайні тарілки й прилади з нержавійки. Тому мийний агрегат повністю виправдовує себе. Тим більше, що ряд машин має функцію щадної мийки, яка дозволяє проводити більш дбайливе миття скляних виробів або виробів з дорогим малюнком. Але однаково не рекомендується мити тонкостінну порцеляну, китайську (тонкостінну) порцеляну, старий посуд, який залишився від бабусі або посуд, який ви дуже бережете, як пам'ять.

Потрібно бути обережними з миттям антикварної порцеляни, особливо з розписом по глазурі. Краще не мити стародавнє матове скло: воно буває тендітним. Втім, у деяких машинах є програми делікатної мийки тендітного скла.

Усі відомі виробники сучасного посуду спеціально маркірують виробу, які пристосовані для миття в посудомийної техніці. Як правило, це самий стандартний посуд без вишуканого декору. Що стосується столових приладів, то якщо вони покриті шляхетними матеріалами, то посудомийка теж не для них - точно потьмяніють.

0 Comments: