середа, 23 червня 2010 р.

Побутові ваги: точність і надійність насамперед


Самі підступні люди на землі, мабуть, кухарі! Вони пригощають нас звабними стравами, а потім тихенько посміюються над стражданнями нещасних ласунок, що проливають гіркі сльози перед дзеркалом. Смачна їжа — одне із задоволень, у яких важко собі відмовити, але за кожний десерт або прожарений біфштекс власницям завидних фігурок доводиться розплачуватися виснажливими дієтами й тренуваннями у фітнес-клубах. Покладемо, щодо кухарів — це, звичайно, жарт! Однак усе, що стосується згаданих блюд, — найчистіша правда. І після чергового застілля ми із прикрістю стежимо за стрілкою підлогових ваг, яка відхиляється аж ніяк не на користь осиної талії. Видалося б, викинь ваги — і приводу для невдоволення собою наче й не було! Тільки в такому випадку й усіляких зустрічей із дзеркалом рекомендується уникати.

Стежити за власною вагою все-таки необхідно, а якщо для цього використовувати точні й гарні ваги, то ще й приємно! Сьогодні звичайні підлогові ваги перетворилися в невід'ємну частину інтер'єру ванної кімнати. Здалося б, прилад немудрий, однак вимоги до нього особливі. Найголовніше з них — чесність. Ваги — точний вимірювальний прилад, і якість зважування прямо залежить від технічних параметрів. Спробуємо розібратися в тому, як вони влаштовані. Отже, сучасні ваги можуть бути механічними або цифровими.

З першими всі просто. Саме такі ваги справно служили нашим мамам і бабусям, та й зараз не втрачають своєї популярності. Найбільш важлива деталь у них — вимірювальна пружина, яка визначає тиск, надавана на ваги. При зважуванні пружина зміщається на кілька міліметрів, повертаючи стрілку уздовж шкали.

Цифрові ваги — дитя наукового прогресу. Одні з них повністю електронні, інші більше походять на своїх попередників і містять механічні деталі. Зрозуміло, технічна сторона процесу зважування в більш досконалих приладів складніше. Найпростіші цифрові ваги — це ваги з так званим вмонтованим диском. Техніка зважування така ж, як у механічних ваг, тільки вага відображається на цифровому табло. Інша техніка зважування, яку також використовують у цифрових вагах, заснована на принципі, згідно з яким дві механічні пластини, що перебувають одна над іншою, утворюють електричний конденсатор. Найменший зсув поверхні ваг веде до зміни відстані між пластинами. Мікропроцесор фіксує дані зміни, обробляє інформацію й видає точну цифру.

Справжня революція в області техніки зважування — застосування принципу датчика напруг. Тут без елементарних знань із області фізики не обійтися. Основна частина механізму — тонке проведення, через яке проходить електричний струм. Як тільки поверхня ваг зазнає утиску, проведення витягається, і електричний сигнал змінюється. Мікропроцесор усе запам'ятовує й переводить у числове значення, а на табло з'являється ваша вага.

Підводячи підсумки, необхідно відзначити, що чим менше у вагах механічних деталей, тим вище точність приладу. Електронні ваги мають точність в 100 грамів. Як будь-який вимірювальний прилад, ваги мають межі припустимого навантаження. На сьогоднішній день вага більше 160 кілограмів жодним підлоговим вагам (механічним або електронним) не під силу.

Однак залишимо ненадовго ваги підлогові й поговоримо про інші не менш корисні побутові ваги. Насамперед — ваги кулінарні. Саме вони дозволяють у потрібних пропорціях змішати всі необхідні складові для того, щоб у результаті ми могли порадувати себе смакотою, про яку ішла мова на самому початку. Ринок кулінарних ваг надзвичайно різноманітний, тому завжди можна підібрати модель за смаком. Нам же важливі деталі. Найцікавіша властивість сучасних ваг — здатність обнуляти вагу (наприклад, у моделей PHILIPS HR 2390 і HR 2387). Скажімо, до вечері в нас пиріг. Тісто — річ примхлива, і тут як ніколи необхідна точність. Отже, беремо чашку й ставимо її на ваги, розбиваємо туди яйця, довідаємося вагу. Тепер натискаємо на кнопку — і… на табло знову нуль. Борошно можна додати строго по рецепту! Помилитися складно. Далі випливають усі інші продукти, і в підсумку ми одержуємо інформацію про загальну вагу тіста. Не чи правда, дуже зручно?

Для тих, хто рідко дозволяє собі зайвий шматочок пирога, теж є приємна новина. У деяких моделях кулінарних ваг вбудований дієтичний комп'ютер, якому відомо все про живильну цінність більше 400 харчових продуктів. Поклав на плато ваг продукт, що цікавить, увів відповідний код — усі відомості про зміст у ньому жирів, білків, вуглеводів, карбогідратів, калорій, кілоджоулів і холестерину відразу виникли на екрані. Саме цікаве, що, якщо підключити прилад до комп'ютера, можна самостійно регулювати своє харчування, змінювати складові дієти й розраховувати витрати продуктів на будь-який проміжок часу.

Загальна для всіх без винятку кулінарних ваг вимога — зручність в експлуатації. Багато в чому це залежить від чаші. У деяких моделей вона не прикріплена до плато. У такому випадку можна використовувати практично будь-яку тару. Якщо чаша міцна, її цілком припустимо пристосувати для міксера. Замість чаші іноді необхідний мірний глечик. Нарешті, про ваги дитячі. Такі є далеко не в кожному будинку, тому що розраховані на малят до шести років ( тобто на навантаження не більше 20 кілограмів).

У великій чаші дитина буде почувати себе комфортно. У деяких моделях навіть передбачена утеплена підстилка із приємного на дотик матеріалу. Вбудована функція зберігає дані про вагу маляти при останньому зважуванні й автоматично обчислює різницю. Ріст дитини можна виміряти за допомогою спеціальної планки, один кінець якої прикріплюють до ваг. Деякі дитячі ваги розраховані на те, що, коли їх маленький хазяїн підросте, прилад стане служити господарці на кухні. До питання про точність. Якщо говорити про кулінарні ваги, то тут принцип один: чим вище максимум навантаження, тим більше ціна розподілу, тобто нижче точність. Якщо мова йде про електронні моделі, то вони звичайно мають кілька рівнів точності. Це значить, що якщо максимально припустиме навантаження становить 5 кілограмів, то до 2,5 кілограмів точність — 2 грама, а від 2,5 — уже 5 грамів. Деякі моделі дитячих ваг також мають декілька рівнів точності.

Тепер, коли ми освоїли ази, саме час перейти до деталей. Отже, у вагах цінується не тільки точність, але й надійність. Що забезпечує довгу й точну роботу приладу? Зрозуміло, його корпус. Якщо він металевий, ваги прослужать не менше 10 років. А от із пластмасою ситуація інша. Занадто легко деформується вона від тепла й вологи. Зважаючи на те, що місцем проживання підлогових ваг найчастіше стає ванна кімната… Висновок робіть самі. При виборі кулінарних ваг рекомендуємо звернути увагу на кнопки. Гумові кнопки або тонка гумова плівка, що захищає панель, дозволяють не боятися розсипаних або пролитих продуктів.

Наступний момент полягає в тому, що електронні ваги потребують харчування. І це можуть бути не тільки звичні батарейки (мова йде про батарейки 1,5 і 9 V). Багато сучасних моделей працюють за рахунок сонячної або кінетичної енергії. В останньому випадку в прилад вмонтований трансформатор, що перетворить механічну енергію в електричну. Практично всі електронні ваги оснащені автоматичним включенням і відключенням, а також рідкокристалічним дисплеєм. Іноді табло містить індикацію розрядки батарейки. До речі, батарейок 9 V ( зрозуміло, алкалінових) вистачить більше, ніж на рік. У вагах із червоними цифрами на табло ( є й такі, але про них пізніше) батарейки працюють 10-14 годин безупинно, що відповідає двом-трьом тисячам зважувань. У деяких моделях стоїть змінна літієва батарейка з терміном служби до десяти років.

А тепер про приємні нововведення, які відрізняють винятково сучасні моделі. Наприклад, ваги, у яких замість одного датчика використовують відразу чотири. Зв'язані між собою, вони реєструють загальний тиск, надаваний на ваги, і через мікропроцесор видають вагу. Таке нововведення дозволило дизайнерам втілити в життя навіть самі сміливі розв'язки. От уже де дивуєшся різноманітності. Стекло й хром — для стильних, дерево — для шанувальників класики, пластмаса й метал — для тих, кого скоряють самі несподівані форми й кольори… Дуже зручні моделі з так званим анатомічним плато (поверхня верхньої частини корпуса нагадує форму стопи). Для тих, хто прискіпливо ставиться до питання власної ваги, придумали ваги, оснащені невеликими комп'ютерами, здатними обчислити ідеальну вагу власника. Досить увести свою стать, вік, ріст і тип конституції. А комп'ютер урахує нормальні зміни ваги людину залежно від даних параметрів. Для людей з ослабленим зором випускають електронні ваги зі збільшеним дисплеєм і червоним циферблатом (наприклад, PHILIPS HF350).

Саме час познайомитися ближче з виробниками. Це відомі усьому світу компанії — PHILIPS, ROWENTA, TEFAL, UFESA. Якість пропонованої ними продукції сумніву не підлягає. У фірм PHILIPS і UFESA ваги не є основним видом продукції, тому шанувальники перерахованих торговельних марок особливо не розгуляються. Хоча компанія UFESA, наприклад, пропонує досить недорогі й надійні моделі механічних напольных ваг (UFESA BM 320 і UFESA BM 8303). Більш широкі можливості для вибору дають компанії ROWENTA і TEFAL. З 1995 року на російському ринку представляє свою продукцію фірма SOEHNLE (Німеччина). Вона спеціалізується в області виробництва ваг протягом 130 років. До речі, саме SOEHNLE першої випустила електронні побутові ваги.

0 Comments: